Zľava 5% s kódom ZLAVA5.

11 rád ako si vybrať správny detský kočík

Keďže, som sa rozhodol založiť blog, prešpehoval som „všetky“ eshop-y a rozhodol sa napísať to, tak trochu celé podľa seba, fakty spolu s poznámkami.

Ako správny budúci otec rodiny, keď sa manželka rozhodla, že už je čas vybrať kočík, tak sme sa vybrali, vtedy sme to ešte nevedeli, na výlet. Začali sme v Nitre, odkiaľ aj pochádzame, a teda na tom nie je nič čudné, prešli sme Hlohovec, Trnavu a skončili až v Bratislave. 

Pri výbere správne kočíka si treba zvážiť to, aká ste rodina. To čo sedelo nám nemusí Vám a zasa naopak. A taktiež si zvážte cenu, Váš životný štýl, veľkosť rodiny a podľa toho sa rozhodnite, aký kočík vybrať.

  • CENA

Keď už sme sa rozhodli ísť vyberať kočík, vedel som že za neho nedáme viac ako 400 eur, ideálne trojkombinácia, a potom sme prišli do obchodu a bolo všetko inak, asi som si mal predtým pozrieť, aká je cena kočíkov. Preto je vhodné si určiť rozumnú a reálnu cenu, ktorú chcete dať za kočík. Či sa rozhodnete len pre hlboký kočík a neskôr dokúpite športový kočík alebo hneď zakúpite kombinovaný

O športových a golfových kočíkoch si povieme neskôr. Dokážete nájsť lacné kočíky pre bábätko, dokonca aj pod 400 eur a môžete byť s nimi spokojní a dokážete nájsť aj drahé kočíky nad 2000 eur a byť nespokojní. Preto je dobré si kočík pred kúpou vyskúšať alebo si aspoň pozrieť recenzie kočíkov. Za viac peňazí máte viac „vychytávok“ v základnej výbave do kočíka, ktoré ale možno ani nepotrebujete. Taktiež netreba zabúdať aj na to, že štát pri narodení dieťaťa dáva príspevok na dieťa, ktorý je momentálne vo výške 823,86€

  • ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Pri výbere kočíka je to najdôležitejší faktor. Aj keď možno namietate, že dôležitejšie je to aký má bábätko komfort, hneď vám to vysvetlím. Pri tomto bode „životný štýl“ máme na mysli to či bývate na dedine alebo v meste.

Za predpokladu, že v meste ako my je veľmi pravdepodobné, že sa stretávate s obrubníkmi a ak je to Vaše prvé dieťa, možno ste si ani neuvedomili, koľko tých obrubníkov denne prejdete kým so sebou nemáte kočík. Poriadne si vyskúšajte odpruženie kočíka, ktoré celkom pomáha pri dvíhaní kočíka.

Taktiež nezabudnite zohľadniť veľkosť Vášho domova, aby Vám tam robustný kočík 2-3 roky „nezavadzal“. Ak bývate v byte, či Vám ide na poschodie výťah a kočík sa do neho vmestí, neveril som ale sú aj výťahy kde sa nám kočík takmer nevmestil. A HLAVNE, či musíte kočík vynášať po schodoch, a tu sa dostávame k bodu prečo je to najdôležitejší faktor. Ako sa hovorí šťastná žena - šťastný život a verte mi vynášanie kočíka niekoľko krát za deň ju šťastnou neurobí.   

  • VEĽKOSŤ RODINY

Ak ste rodina s jedným bábätkom, je jasné že nebudete kupovať kočík pre dvojičky a naopak. :) Ale môže sa stať, že plánujete druhé dieťa ešte kým to prvé bude v kočíku. A preto zvážte aj možnosť kúpiť kočík, ku ktorému je možné domontovať stupienok na kočík aj keď existuje aj univerzálny stupienok na kočík.

Taktiež, ak chcete mať kočík po jednom dieťati aj pre druhé, mali by ste zohľadniť jeho farbu. Predsa len ak si zaobstaráte ružový kočík pre dievča a druhý sa Vám narodí syn, asi to nebude ten najvhodnejší kočík pre chlapca.

Druhy kočíkov

Dnes existuje typ kočíka na každú príležitosť. Od klasických prechádzok po vonku až po behanie či cestovanie. Druhy kočíkov a kedy, ktorý si kúpiť podľa veku:

Hlboký kočík 

hlboký kočíkTento druh kočíka je niečo ako „povinná výbava“ bábätka. Obsahuje pevnú konštrukciu a vaničku, ktorú využívate prvé mesiace Vášho bábätka. Z pravidla sa vraví, že ho využívate cca pre polročné bábätko alebo kým si bábätko nesadá. V našom prípade sme tento kočík menili až v 8mich mesiacoch drobca.

 

 

 

 

Športový kočík

športový kočíkAk ste sa rozhodli zaobstarať si len hlboký kočíkpo istom čase Vaše dieťa z neho vyrástlo a potrebujete si zakúpiť ďalší športový kočík. Športový kočík prichádza na rad hneď po hlbokom, a teda približne v 6-tich mesiacoch dieťaťa.  

 

 

 

 

 

 

 

Golfový kočík 

golfový kočíkTento typ kočíka má tú výhodou, že je ľahko skladný, a teda nezaberá veľa miesta, avšak horší čo sa týka pohodlia dieťaťa. Väčšinou sa využíva od roka dieťaťa a nahrádza alebo dopĺňa športový kočík, ak idete na krátku prechádzku, väčšinou po rovinatom teréne.

 

 

 

 

 

Kombinovaný kočík 

kočík v dvojkombináciiMôžeme nájsť dvojkombináciu, ktorá okrem hlbokej časti, teda vaničky obsahuje aj športovú časť kočíka.

  

 

 

 

 

 

kočík v trojkombináciiV prípade trojkombinácie okrem už spomínaných častí dostanete aj autosedačku pre novorodenca, a teda vajíčko. Kombinovaný kočík sa väčšinou oplatí pre svoju cenu a rodičia sa často rozhodnú pre trojkombináciu, keďže časom aj tak potrebujú všetky časti.

 

 

 

 

 

Junama glitter 5v1V ponuke máme aj špeciálne kombinácie, ktoré sú vyskladané tak aby boli výhodnejšie, nakúpite viac zaplatíte menej :) 

 

 

 

 

 

Kočík pre dvojičky 

Junama fluo duoDeti môžete v kočíku mať uložené vedľa seba alebo za sebou.

 

A keď už sme si čo to povedali, poďme sa pozrieť čo všetko treba zohľadniť pri výbere kočíka:

Ročné obdobie – Keď sme kupovali kočík, odporúčania boli jasné, určite nie čierny dieťaťu tam bude v lete teplo, avšak dnes už sa vyrábajú kočíky aj s vetraním a náš čierny kočík, a hlavne dieťa, boli úplne v pohode. Ale pokiaľ čakáte zimné bábätko, treba vziať do úvahy aby sa okrem bábätka vmestil do kočíka aj fusak. A taktiež je vhodné aby kolieska boli veľké pevné s možnosťou aretácie v prípade, že u vás ešte sneží.

Hmotnosť – určite treba zohľadniť váhu kočíka, pretože vo väčšine prípadov, okrem váhy samotného kočíka, treba počítať aj s váhou bábätka a príslušenstva, ktoré budete so sebou na prechádzky brávať. A nezabudnite, ak domov musíte vynášať dieťa po schodoch, určite mamičku poteší ak bude kočík čo najľahší.

Veľkosť a skladnosť – ako som už spomínal, ak bývate v byte dajte si pozor či sa do vášho výťahu vmestí aj detský kočík a samozrejme aj to či sa vmestí do kufra vášho auta. Hlavne ak máte hlboký kočík treba rátať s tým či sa vám vmestí do auta v celku, keďže vaničku kočíku nie je možné poskladať.

Rukoväť – najdôležitejšie je aby bola rukoväť nastaviteľná podľa výšky. V našom prípade sme pri kombinovanom kočíku takú možnosť mali, čo mi prišlo samozrejme že to tak musí mať každý keďže ja som oproti žene o nejakých 20cm vyšší a každý sme rukoväť mali nastavenú na opačnom konci. V prípade športového kočíka, sa nám stalo, že rukoväť je fixná a nie nastaviteľná, a teda manželka pri prechádzkach s ním má vždy zážitok keď ide cez už spomínané, naše milované obrubníky, ale popravde aj ja mám problém dostať sa s ním na chodník.

Kolieska – Tu si opäť spomeňte na životný štýl rodiny a podľa toho sa rozhodnite aké kolesá na kočík sú pre vás tie správne, ak ste rodina čo chodí do prírody, budete preferovať iné kolieska na kočík ako rodina, ktorá bude mať kočík do mesta a len na vychádzky po chodníku. Taktiež zohľadnite aj aretáciu(zablokovanie otáčania) kolies aby nedochádzalo k samovoľnému otáčaniu.

Pri kolieskach kočíka si tiež treba uvedomiť, že by bolo dobré, ak by boli odnímateľné, keďže nikdy neviete čo všetko sa dá s kočíkom na ceste pobrať, a v prípade ak si kočík musíte brávať do vnútra, je super mať možnosť si kolesá kočíka umyť, samozrejme pre mňa bol „gamechanger“ okrem narodenia dieťaťa moment, v ktorom sme si zaobstarali návleky na kolieska.

Existujú viaceré druhy kolies:

  • Penové kolieskaPenové kolieska sú skôr určené na kočíkovanie po meste.
  • Pogumované kolieska – Za nás zlatá stredná cesta, kedy kočík s pogumovanými kolieskami viete využiť aj do terénu aj do mesta.
  • Plastové kolieska – s pravidla sú hlučnejšie, čo ak budete dieťa uspávať v kočíku aj v dome, nemusí byť práve najlepšia voľba. Sú určené skôr na rovinatý terén.
  • Nafukovacie kolieska – vhodné sú najmä do terénu avšak pri nafukovacích kolieskach môže dôjsť k defektu. Mamičky uprednostňujú nafukovacie kolesá v prípade, ak  budú kočík využívať najmä v zime.

Bezpečnostné pásy – ak už bábätko podrastie a vymeníte hlboký kočík za športový, určite by mal mať bezpečnostné pásy, keďže bábo v športovom kočíku už je veľký výmyselník.

Príslušenstvo – V niektorých prípadoch ku kočíkom získate aj prebaľovaciu tašku na kočík, zimný fusak, rukavice na kočík, nánožník poprípade slnečník či vložku do kočíka. Pri drahších kočíkoch respektíve kombinovaných, veľké množstvo z týchto doplnkov získate už v základnej cene, pri lacnejších kočíkoch je možné, že si všetko budete musieť dokupovať.

Úložný priestor – pod kočíkom sa nachádza úložný priestor, keď si vyberáte kočík určite si dajte pozor na to aby poťah bol odolný, ľahko umývateľný a aby bola dostatočná medzera medzi úložným priestorom a bábätkom, aby neležalo na nákupe, poprípade iných veciach.

Polohovanie – pri hlbokých kočíkoch je jasné, že chceme aby bol kočík rovný, aby tam bábätko mohlo kľudne spinkať, počas dlhých prechádzok. V našom prípade bolo možné kočík aj trochu dvihnúť. V športovom kočíku, už vozíme dieťa, ktoré vie sedieť. A preto tu by sme sa mali zamerať nato, či zasa naopak, vieme dať dieťa do ležiacej polohy, pretože nie všetky športové kočíky sú polohovateľné až do roviny. To isté platí aj pri golfových kočíkoch.

Farebné prevedenie – Farba, pri tomto bode je to asi najviac individuálna záležitosť. Vy viete či kupujete kočík pre chlapca alebo dievča. Každý sme iný, a každému sa páči niečo iné, kým niekto povie, že dievča v modrom kočíku voziť nebude, druhému je to zasa jedno... pri ružovom by som si tak istý nebol, ale jeden nikdy nevie. Samozrejme, ako som už spomínal pokiaľ chcete mať pre viac detí jeden kočík, určite vyberajte skôr neutrálne farby a druhy kočíka.

Brzda – jedna z najdôležitejších vecí je brzda na kočíku. Dokonca existuje aj ručná brzda, ktorá je uchytená na rukoväti kočíka. V prípade brzdy je vraj odporúčané ak sa brzda kočíka zabrzďuje a aj odbrzďuje z hora.

Naše skúsenosti a rady.

Keďže máme len jedno dieťa a kupovali sme prvý kočík, nevedeli sme čo chceme ako si máme vybrať náš prvý kočík, vedeli sme len, že ak budeme mať ďalšie dieťa chceme použiť ten istý kočík, mali sme iba odporúčania od známych, aké značky používali oni a nenapadlo nás riešiť všetky detaily spomínané v článku, veď je to „len“ kočík.
Potom sme si obehali už hore spomínané mestá, a približne sme vedeli čo chceme. A potom som začal vymýšľať, že ak bude zlatá vanička, mohla by byť aj zlatá konštrukcia, že zlatý kočík by vyzeral dobre. Avšak taký sa v tom čase nevyrábal. Tak som si obvolal pár obchodov, kde sme boli, či by sa to dalo, keďže v podstate išlo „len“ o spojenie inej konštrukcie s inou vaničkou dokopy. Nikde sa to nedalo, až som našiel obchod, v ktorom sa to dalo.

A tak sme si objednali dvojkombináciu kočíka (vajíčko sa nám nehodilo k autu) :).

Kočík prišiel, všetko super, prišiel krpec stále všetko super.

junama2

Dal som si námahu a prepočítal koľko hodín denne bol kočík cca v obehu, keďže nás bolo veľa čo sme s kočíkom chodili von, a nebudeme si klamať, naučili sme krpca zaspávať v kočíku aj večer, takže sme kočíkovali aj po byte a vlastne nonstop, prvého pol roka to bolo minimálne 9 hodín chodenia s kočíkom po už niekoľko krát spomínaných chodníkoch a obrubníkoch. Neskôr sme prešli na športovú časť, až sme prišli k úrazu, ložisko sa nám rozpadlo, reklamovali sme (opravili, vrátili)
Ale ešte predtým ako sa nám koleso kočíka rozpadlo, manželka chcela športový kočík, tak sme si objednali aj ten.


Preto ak si myslíte že kúpite dvoj/trojkombináciu a máte pokoj, je to málo pravdepodobné (pozrite na influencerov na instagrame, aj tí majú viac kočíkov :) Naša športová časť z kombinovaného kočíka nebola dostatočne skladná, a preto keď sme sa vybrali na dovolenku autom nezmestilo sa nám do kufra nič okrem kočíku, čo nie je pri dovolenke vôbec dobré :D Športový kočík, sme kupovali už počas lockdown-u a teda len podľa fotiek a recenzii... zase všetko super až sme narazili na problém s rukoväťou, pretože nie je nastaviteľná, manželke je vysoko, a horšie sa jej s ním chodí. Celkovo je dosť tvrdý a napríklad prejsť prah dverí je náročnejšie keďže je potrebné ho „podvihnúť“ a až tak sa dá prejsť cez dvere.

 

 

 Pre viac noviniek sledujte naše sociálne siete :

facebook logo stiahnuť