5% zľava po zaregistrovaní. Zľava sa nedá uplatniť na akciový tovar.

Ako si vybrať správnu autosedačku?

V dnešnej dobe má auto skoro každý. Vyberáme si autá podľa výzoru, výkonu, značky či ako ja, žena, podľa farby.

Keď do Vášho života príde bábätko sú všetky tieto aspekty druhoradé. Dôležité je, že máte prostriedok, v ktorom sa viete presúvať pohodlne, rýchlo a hlavne bezpečne.

Preto je práve výber autosedačky jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré budete na začiatku a v priebehu rodičovstva robiť.

Podľa zákona by mala autosedačka robiť spoločnosť deťom do 12 rokov (150cm) a podliehať bezpečnostným normám.

Keďže deti neustále rastú je potrebné zohľadniť tento fakt aj pri výbere a používaní autosedačiek. Tzn. autosedačky sa vyberajú podľa váhyvýšky dieťaťa.

Podľa normy ECE R44 sa autosedačky delia na 5 hlavných kategórii:

 

autosedačka ku kočíkuSkupina                      Hmotnosť dieťaťa                  Vek (približné)

0                                 0-10 kg                                   od novorodeniatka po 6 mesiacov

0+                               0-13 kg                                   od novorodeniatka po 15 mesiacov

1                                 9-18 kg                                   od 9 mesiacov po 4 roky

2                                 15-25 kg                                 od 4 rokov do 6 rokov

3                                 22-36 kg                                 od 6 rokov do 12 rokov

 

Samozrejmosťou je, že dieťa nemusí túto váhu dosiahnuť v danom veku. Vaše dieťa je jedinečná osobnosť, nikto nečaká, že pôjde presne podľa tabuľky ;).

V obchodoch však nájdete aj autosedačky, ktoré pokryjú širšie rozmedzie hmotnosti. V praxi to znamená, že nebudete potrebovať 5 autosedačiek, kým Vaše bábo začne byť teenagerom, čo Vám ušetrí čas nakupovania a rozhodne aj nejaké peniažky.

 K pôvodným piatim skupinám sa nám tak pridávajú aj nasledujúce:

 

Skupina                      Hmotnosť dieťaťa                  Vek (približné)vajíčko autosedačka 0-13

0-1                              0-18 kg                                   od novorodeniatka do 4 rokov       

0-1-2                           0-25 kg                                   od novorodeniatka do 6 rokov

1-2                              9-25 kg                                   od 9 mesiacov do 6 rokov

1-2-3                           9-36 kg                                   od 9 mesiacov do 12 rokov

2-3                              15-36 kg                                 od 4 rokov do 12 rokov

 

Výber autosedačky je samozrejme na Vás. Dobré a spoľahlivé autosedačky nie sú najlacnejšia záležitosť. Veľa rodičov nehľadí na veľkosť a hmotnosť svojho dieťaťa pri výbere autosedačky. Hlavne v situáciách, kedy má napríklad 13 kg a rodič sa rozhodne preskočiť veľkosť pre 9-18 kg, a teda kúpi autosedačku väčšiu. Ako hovorím, Vaše rozhodnutie. Pravda ale je, že táto možno malá štrbinka vo váhovej kategórii môže narobiť riadnu šarapatu. V prípade autohavárie Vám príliš veľká autosedačka nemusí dieťa dostatočne ochrániť.

A nemali by sme zabúdať ani na opačný extrém, ak dieťa vozíte v autosedačke, ktorú už „prerástlo“. V tomto prípade je sedačka príliš malá a nemusí chrániť kritické časti tela (hlava, krk,...).

 Pri autosedačkách, ktoré sú vo väčšom rozpätí váhy (pridané kategórie) sa autosedačka upravuje na veľkosť, ktorú práve potrebujete. Napríklad: stiahnuté na najmenšie pri novorodeniatku, neskôr vysuniete vyššie opierku hlavy, povolíte pásy a podobne. Každá takáto autosedačka má v balení návod na obsluhu. J

Umiestnenie autosedačky v aute

Pri umiestnení autosedačky je dôležité vedieť, že autosedačka, ktorú používa dieťa v prvých mesiacoch života by mala byť otočená proti smere jazdy. Ide o autosedačky od 0 kg.

autosedačky 15-36kgV prípade, že máte autosedačku, ktorá je vhodná pre deti, ktoré majú viac ako 9 kg, môžete túto autosedačku otočiť v smere jazdy, ale až keď Vaše bábo dosiahlo váhu 9+. Inak by sme sa zase bavili o veciach, čo by sa mohli stať a to ja nemám rada. :D

V praxi poznáme dva typy osadenia, upevnenia detských autosedačiek – s ISOFIX a klasické sedačky upevnené bezpečnostným pásom.

Inak povedané buď autosedačku so základňou alebo nie. Ak chcete byť super truper safe – vyberajte sedačku so základňou (ISOFIX).

Od roku 2013 musí mať každé nové auto (nové myslíme novo vyrobené – nie novo kúpené v bazare ale môže aj to) mať upevňovacie body ISOFIX.

Ale samozrejme kým kúpite autosedačku treba si skontrolovať, či tieto body v aute máte. V opačnom prípade Vám neostáva nič iné, iba si vybrať zo sedačiek bez tejto základne.

 

Bezpečnostné prvky

 Nájdeme autosedačky s rôznymi bezpečnostnými mechanizmami. Najbežnejšie sú:isofix základňa

- Pásy – predstavujú základ medzi bezpečnostnými prvkami a najbežnejšie sa stretávame s päťbodovými.

- Stabilizačná noha – to je tá zvláštna tyč, čo vídavate na obrázkoch sedačiek. Slúži na lepšie uchytenie autosedačky a lepšiu stabilitu.

- Ochrana proti bočným nárazom – sú to bočné diely na autosedačke, ktoré by mali pri náraze efektívnejšie ochrániť dieťa v sedačke. Vieme ich nájsť ako súčasť autosedačky alebo si ich dokúpiť.

- Bezpečnostný pultík – zvyčajne polstrovaný a umiestnený cez bruško dieťaťa. Vďaka lepšiemu rozloženiu tlaku pri náraze predstavuje lepšiu ochranu ako pásy.

- Polohovateľná opierka hlavy – ponúka komfort a zaisťuje bezpečie (aby dieťaťu neprepadla hlavička dopredu pri náraze, na bokoch tlmí náraz v prípade autohavárie).

  

Poslednú vec, ktorú si určite musíme spomenúť sú homologované vaničky. Ide o vaničky, ktoré sú špeciálne skonštruované a je možné v nich prevážať deti do jedného roka. Laicky povedané sú to vaničky na kočík, ktoré sú prispôsobené na fixáciu bezpečnostnými pásmi plus popruhy vo vnútri, ktorými dieťatko zaistíme. Vaničky sú fajn ale musíte myslieť na to, že Vám zaberú pomerne celý priestor na zadných sedadlách (to závisí od rozloženia pásov v aute).

Poznáme aj homologované polohovateľné vaničky, ktoré sa vedia zmeniť na autosedačku zdvihnutím chrbtovej opierky.

zavinovacia deka Z cenového hľadiska sú najefektívnejšie sedačky, ktoré nám poslúžia dlhšie (väčšie váhové rozpätie). A netreba zabúdať na fakt, že vo väčšine viackombinácií kočíkov dostanete aj vajíčko, ktoré viete používať v prvých mesiacoch ako autosedačku.

 Z bezpečnostného hľadiska sa oplatí sa tomu trocha povenovať a prejsť si internet. Každý rok sa robia rôzne crash testy bezpečnosti a uverejňujú sa na bežne dostupných stránkach.

Samozrejme nájdete aj veľké množstvo rôznych doplnkov ku autosedačkám. či už hľadáte ochranu sedadla vozidla pred "autosedačkou" (myslíme tým útokmi dieťaťa jedlom a inými vecami) cez organizéri na sedačky či držiaky tabletov až po závesné hračky. Taktiež netreba zabúdať, že dieťa budete autom voziť aj v zime a preto je vhodné si zaobstarať zavinovaciu deku alebo fusak do autosedačky. 

 Sama si myslím, že ide o tému, ktorú netreba podceňovať. Predsa len chceme pre naše deti to najlepšie. 

 

 Pre viac noviniek sledujte naše sociálne siete :

facebook logo stiahnuť